Баклава со сладолед

За сите оние кои обожаваат сладолед во секое годишно време. Направете нешто уникатно и изненадете ги луѓето околу вас. Богата, вкусна, уникатна… Направете Баклава со сладолед. За оваа баклава со сладолед потребни ви се 26 часа време на подготовка, односно време кога треба да стои сладоледот во фрижидер или да излади баклавата. Ова е единственото …

Баклава со мед

Неколку пати во годината подготвуваме различни баклави. Сме пробале секакви баклави, но… дали сте пробале баклава со мед? Убава, вкусна, богата баклава што ќе ја направите и наредниот пат. Потребни состојки за оваа баклава со мед: 1 пакување кори 2 1/2 (1 1/4 шол) стопен не солен путер 450 грама ореви, мелени 1 лажиче цимет …

Торта со боровинки и лимон

Торта со боровинки и лимон, без млеко и јајца. Готова за само 25 минути. Со оваа торта можете да послужите 9 парчиња. Време на подготовка за тортата: 5 минути и 20 минути потребно време на печење. Потребни состојки за оваа Торта со боровинки и лимон: 300г брашно 215 грама шеќер 1 1/2 лажиче прашок за печиво …

Печено пилешко филе

Денес гответе брзо , а вкусно : Ручек од три состојки
И тоа не било каков ручек . Многу вкусен ручек кој е прилика да си го соберете своето семејство, деца, внучиња..
Овој ручек го препорачуваме и за младите двојки , кои не сакаат викендот да го поминат дома покрај шпоретот. Затоа не размислувајте дали да го направите , затоа што сигурно ќе ви се допадне, а за вкусот , сами ќе го дознаете тоа….

Витаминска бомба за јакнење на имунитетот : Крем супа од моркови и ѓумбир

Витаминска бомба за јакнење на имунитетот :
Крем супа од моркови и ѓумбир
Се прави брзо,вкусна е, и одлична е за заштита од прехллади и при чести промени на температурата

Брзи мекици

Готови се за пет – десет минути . Брзи,вкусни,а можат да бидат солени , послужени со сирење, кајмак. А може дабидат и благи ако се послужат со џем или мармалад. Да бидат вкусен појадок или вкусна вечера, тоа зависи од вас.

Новогодишна трпеза – главно јадење

Новатa година е пред нас. Многумина 2018 година ќе ја дочекаат во својот топол дом. А тоа подразбира различни специјалитети на масата – трпезата.
За вас избравме неколку едноставни рецепти за новогодишната трпеза.