Кромид и мед – лек за искашлување

Комбинацијата на мед и кромид е позната од многу одамна како исклучително ефективен природен лек за искашлување.

Предноста на овие природни лековити состојки е што можете да ги добиете во секое време од годината, и многу е веројатно дека секогаш ќе ги имате на дофат на раката во вашата кујна.

Со вода до поголема концентрација

Голем дел од нас понекогаш наидуваме на потешкотија кога треба да се сконцертираме на нешто, било да е за учење или работа. За да добиеме поголема концентрација често посегнуваме по кафето или чајот. Сепак, тоа е погрешно. Кафето, чајот и алкохолните пијалоци имаат диуретичко дејство. Односно, овие пијалоци придонесуваат за побрзо исфрлање на течноста од …

Она што не го знаете за ѓумбирот

Се прашуваме зошто ѓумбирот е лек за многу болести?

Многу се пишува за ѓумбирот, за лечење со ѓумбир, но никој не конкретно не објаснува зошто баш ѓумбирот може да излечи многу болести и во што е неговата тајна…….

Баклава со вишни ( ролат )

Оваа баклава со вишни се прави во вид на ролати, обично излегуваат 5 ролати. Превкусна е , освежителна, уникатна, направете ја за предстојните празници…или во било кое време кога ќе ви се пријаде топено благо……

Баклава со сладолед

За сите оние кои обожаваат сладолед во секое годишно време. Направете нешто уникатно и изненадете ги луѓето околу вас. Богата, вкусна, уникатна… Направете Баклава со сладолед. За оваа баклава со сладолед потребни ви се 26 часа време на подготовка, односно време кога треба да стои сладоледот во фрижидер или да излади баклавата. Ова е единственото …

Tорта баклава

Направете ја оваа превкусна и евтина торта баклава. Ако немате ораси или други јаткасти плодови, не очајувајте, затоа што со минимум состојки може да направите баклава со која ќе бидете прездоволни. Направете ја за предстојниот празник Прочка, убаво ќе се облажите…

Баклава со мед

Неколку пати во годината подготвуваме различни баклави. Сме пробале секакви баклави, но… дали сте пробале баклава со мед? Убава, вкусна, богата баклава што ќе ја направите и наредниот пат. Потребни состојки за оваа баклава со мед: 1 пакување кори 2 1/2 (1 1/4 шол) стопен не солен путер 450 грама ореви, мелени 1 лажиче цимет …

Tреба да јадеме маслинки

Сите знаеме дека маслиновото масло е многу здраво. Сепак, и плодот на маслинката не заостанува зад своите здравствени придобивки. Покрај тоа, не можеме да замислиме ниту едно мезе, предјадења или пици без маслинки, било црни или зелени.