Торта со боровинки и лимон

Торта со боровинки и лимон, без млеко и јајца. Готова за само 25 минути. Со оваа торта можете да послужите 9 парчиња. Време на подготовка за тортата: 5 минути и 20 минути потребно време на печење. Потребни состојки за оваа Торта со боровинки и лимон: 300г брашно 215 грама шеќер 1 1/2 лажиче прашок за печиво …

Морковот како лек

Морковот, двегодишно растение, потекнува најверојатно од Европа. Од исклучително значење е за човечката исхрана .Морковот е, всушност, мала, корисна аптека: Се знае за повеќе од триесет болести кај кои помага. Аналогно на тоа , ако редовно се користи, морковот може да спречи појава на многу болести.

Природен прочистувач на организмот

Овој напиток е природен прочистувач на организмот, кој благотворно делува на организмот. Затоа направете го, се препорачува и на здрави луѓе ……..

Бомбици од суви смокви

Вкусен рецепт за бомбици од суви смокви кој можете да го направите во секое време. Достапен за сите и не е потребна голема подготовка. Изненадете ги домашните, но и гостите со овие бомбици. Потребни состојки за овој рецепт за бомбици од суви смокви: 250 грама суви смокви 250 грама шекер (прав) 100 грама мелени ораси, а …

Брзи мекици

Готови се за пет – десет минути . Брзи,вкусни,а можат да бидат солени , послужени со сирење, кајмак. А може дабидат и благи ако се послужат со џем или мармалад. Да бидат вкусен појадок или вкусна вечера, тоа зависи од вас.

Новогодишна трпеза – салати

Новаta година е пред нас. Многумина 2018 година ќе ја дочекаат во својот топол дом. А тоа подразбира различни специјалитети на масата – трпезата.
За вас избравме неколку едноставни рецепти за новогодишната трпеза.

Филџан баклава

Ова е посебно вкусна баклава , посна , со посебен вкус ,многу парчиња излегуваат и ви ја предлагаме како убав,вкусен , декоративен и необичен десерт за предстојните слави и празници. Се надеваме дека ќе ја направите , а и дека ќе бидете задоволни .

Слатки кифлички

Направете ги овие превкусни слатки кифлички за децата или внучињата, зависи. Посебно ги сакаат дечињата , но и возрасните не можат да им оддолеат, пробајте ги . Само така ќе дознаете за нивниот вкус.