Баклава со сладолед

За сите оние кои обожаваат сладолед во секое годишно време. Направете нешто уникатно и изненадете ги луѓето околу вас. Богата, вкусна, уникатна… Направете Баклава со сладолед. За оваа баклава со сладолед потребни ви се 26 часа време на подготовка, односно време кога треба да стои сладоледот во фрижидер или да излади баклавата. Ова е единственото …

Tорта баклава

Направете ја оваа превкусна и евтина торта баклава. Ако немате ораси или други јаткасти плодови, не очајувајте, затоа што со минимум состојки може да направите баклава со која ќе бидете прездоволни. Направете ја за предстојниот празник Прочка, убаво ќе се облажите…

Баклава со мед

Неколку пати во годината подготвуваме различни баклави. Сме пробале секакви баклави, но… дали сте пробале баклава со мед? Убава, вкусна, богата баклава што ќе ја направите и наредниот пат. Потребни состојки за оваа баклава со мед: 1 пакување кори 2 1/2 (1 1/4 шол) стопен не солен путер 450 грама ореви, мелени 1 лажиче цимет …

Торта со боровинки и лимон

Торта со боровинки и лимон, без млеко и јајца. Готова за само 25 минути. Со оваа торта можете да послужите 9 парчиња. Време на подготовка за тортата: 5 минути и 20 минути потребно време на печење. Потребни состојки за оваа Торта со боровинки и лимон: 300г брашно 215 грама шеќер 1 1/2 лажиче прашок за печиво …

Бомбици од суви смокви

Вкусен рецепт за бомбици од суви смокви кој можете да го направите во секое време. Достапен за сите и не е потребна голема подготовка. Изненадете ги домашните, но и гостите со овие бомбици. Потребни состојки за овој рецепт за бомбици од суви смокви: 250 грама суви смокви 250 грама шекер (прав) 100 грама мелени ораси, а …

Новогодишна трпеза – салати

Новаta година е пред нас. Многумина 2018 година ќе ја дочекаат во својот топол дом. А тоа подразбира различни специјалитети на масата – трпезата.
За вас избравме неколку едноставни рецепти за новогодишната трпеза.

Филџан баклава

Ова е посебно вкусна баклава , посна , со посебен вкус ,многу парчиња излегуваат и ви ја предлагаме како убав,вкусен , декоративен и необичен десерт за предстојните слави и празници. Се надеваме дека ќе ја направите , а и дека ќе бидете задоволни .

Слатки кифлички

Направете ги овие превкусни слатки кифлички за децата или внучињата, зависи. Посебно ги сакаат дечињата , но и возрасните не можат да им оддолеат, пробајте ги . Само така ќе дознаете за нивниот вкус.

Милиброд

Многу едноставен, брз и вкусен милиброд. Може да стои подолго време, да се направи за секоја прилика. Ако го направите сигурно многу брзо ќе го снема. Направите го и ќе се уверите во тоа.