Баклава со сладолед

За сите оние кои обожаваат сладолед во секое годишно време. Направете нешто уникатно и изненадете ги луѓето околу вас. Богата, вкусна, уникатна… Направете Баклава со сладолед. За оваа баклава со сладолед потребни ви се 26 часа време на подготовка, односно време кога треба да стои сладоледот во фрижидер или да излади баклавата. Ова е единственото …

Tорта баклава

Направете ја оваа превкусна и евтина торта баклава. Ако немате ораси или други јаткасти плодови, не очајувајте, затоа што со минимум состојки може да направите баклава со која ќе бидете прездоволни. Направете ја за предстојниот празник Прочка, убаво ќе се облажите…

Баклава со мед

Неколку пати во годината подготвуваме различни баклави. Сме пробале секакви баклави, но… дали сте пробале баклава со мед? Убава, вкусна, богата баклава што ќе ја направите и наредниот пат. Потребни состојки за оваа баклава со мед: 1 пакување кори 2 1/2 (1 1/4 шол) стопен не солен путер 450 грама ореви, мелени 1 лажиче цимет …

Торта со боровинки и лимон

Торта со боровинки и лимон, без млеко и јајца. Готова за само 25 минути. Со оваа торта можете да послужите 9 парчиња. Време на подготовка за тортата: 5 минути и 20 минути потребно време на печење. Потребни состојки за оваа Торта со боровинки и лимон: 300г брашно 215 грама шеќер 1 1/2 лажиче прашок за печиво …

Која храна е безбедна за јадење со поминат рок на употреба

Дел од производите треба веднаш да бидат фрлени откако ќе им помине датата “употребливо до„. Сепак,  некои производи се безбедни за јадење и после оваа дата. Односно, храната со поминат рок на употреба има свој втор продолжен рок на употреба. Погледнете која храна е безбедна за јадење со поминат рок на употреба и до кога може …

Како и кога да се јаде овошје

Овошјето е здраво. Тоа е богато со витамини, минерали, високо ниво на вода и влакна, и општо земено, тоа е добро за нашиот организам. Некои видови на овошје можат дури да помогнат и во одредени болести.

Морковот како лек

Морковот, двегодишно растение, потекнува најверојатно од Европа. Од исклучително значење е за човечката исхрана .Морковот е, всушност, мала, корисна аптека: Се знае за повеќе од триесет болести кај кои помага. Аналогно на тоа , ако редовно се користи, морковот може да спречи појава на многу болести.