home Food & Health Tреба да јадеме маслинки

Tреба да јадеме маслинки

Tреба да јадеме маслинки ,сите знаеме дека маслиновото масло е многу здраво. Сепак, и плодот на маслинката не заостанува зад своите здравствени придобивки. Покрај тоа, не можеме да замислиме ниту едно мезе, предјадења или пици без маслинки, било црни или зелени.

Интересно е тоа што маслинките се користеле како храна уште во далечното минато, долго пред да се појави првото писмо. Според грчката митологија, маслинките се нарекувале храна на Боговите.

Иако има маслинки во различни бои и нијанси, сите тие првично се зелени. Тие се исто така многу горчливи, благодарение на супстанцата олеуропеин, која се извлекува од маслинките со користење на разни методи.

 Tреба да јадеме маслинки

Карактеристики на маслинките

Маслинките се богати со железо, витамини Е и А, натриум, калциум, влакна. Многу луѓе избегнуваат да јадат маслинки, бидејќи сметаат дека се богати со масти. Наистина е дека маслинките содржат маснотии, но тоа се здрави маснотии познати како Омега-9, кои го зголемуваат добриот холестерол .

Маслинките содржат антиоксиданти, полифеноли и флавоноиди, кои имаат антиинфламаторно дејство. Значи, можеме да кажеме дека маслинките се идеална храна за борба против слободните радикали кои ги оштетуваат здравите клетки во организмот.

Карактеристики на маслинките

Зошто се здрави маслинките

Ја подобруваат меморијата

Маслинки содржат полифеноли, супстанции кои го намалуваат оксидативниот стрес во мозокот. Многу студии спроведени во САД покажуваат дека дневната потрошувачка на маслинки ја подобрува меморијата за дури 25%.

Тие даваат енергија

Една шоља маслинки содржи 4.4 mg железо. Железото помага во синтезата на карнитин, амино киселина која ја трансформира маснотијата во енергија. Покрај тоа, железо го зголемува нивото на хемоглобин во крвта.

Ги намалуваат брчките

Маслинките ги намалуваат брчките за 20%, бидејќи содржат олеинска киселина. Оваа мононезаситена омега-9 масна киселина ја одржува кожата нежна и здрава. Исто така, маслинките содржат витамин Е, кој го подобрува здравјето на кожата.

Го намалува зголемениот апетит

Една студија спроведена во Италија покажала дека конзумирањето 10 маслинки за секој оброк го намалува апетитот за 22%.

Спречува кардиоваскуларни заболувања

Поради содржината на масни киселини, маслинки го регулираат нивото на холестерол и триглицериди, спречувајќи ги овие штетни материи да се акумулираат во крвните садови. На овој начин, маслинките ги штитат и зајакнуваат артериите и го спречуваат појавувањето на многу здравствени проблеми поврзани со кардиоваскуларниот систем.

Го отстранува затворот

На луѓето кои имаат проблеми со затворот, се препорачува да јадат маслинки затоа што се богати со влакна.

Го намалува воспалението и болката

Поради присуството на антиоксиданти, маслинките делуваат како средство за олеснување на болката и намалување на воспалителните процеси во телото.

Спречува рак

Антиоксидантните и антиинфламаторните ефекти на маслинките, позитивно влијаат на организмот, ги елиминираат токсините од телото и се борат против слободните радикали, а со тоа ги штитат клетките од малигни заболувања.

Ги намалуваат алергиите

Вклучете ги маслинките во секојдневната исхрана, бидејќи на овој начин можете да ја зголемите отпорноста на организмот кон различни алергии или да ги ублажите симптомите на истата.

Ги чуваат очите

Во една шоља маслинки се наоѓа препорачаната дневна доза на витамин А, која е неопходна за зачувување на здравјето на очите и за подобар вид, особено за ноќно гледање. Маслинките заштитуваат од појавата на катаракта и други очни болести кои се јавуваат во староста.
Слични постови :

Како најздраво да ја подготвите брокулата

Најздравите намирници : брокула

Кајгана со брокула и сирење

Која храна е безбедна за јадење со поминат рок на употреба

Зошто треба да се јаде карфиол

Прокељ – ризница за здравјето

Како и кога да се јаде овошје

Морковот како лек

Целерот ги чува артериите

Портокал јужно овошје

Природен прочистувач на организмот


Please follow and like us:

Leave a Reply

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Please wait...

Subscribe to our newsletter

Want to be notified when our article is published? Enter your email address and name below to be the first to know.

Enjoy this blog? Please spread the word :)