home Рецепти Баклава со вишни

Баклава со вишни

Како да ја подготвите оваа превкусна баклава со вишни

1/2 килограм готови кори за баклава
Корите се редат една по една на подмачкан плех, секоја кора се прска со мешавина од стопен маргарин и зејтин. Исто така секоја кора се посипува со презла, претходно исчистени вишни од семките и изрендана кора од лимон. Најпосле врз вишните се ставаат толчени ораси.Така се редат корите додека се потрошат сите кори, а на крај се завршува само со кора.
Се сече баклавата на парчиња и се става во загреана рерна да се пече на тивко.

Подготовка на шербетот за оваа баклава со вишни

Шербет : 1 килограм и 200 грама шекер, а вода да се покрие шекерот
Шербетот треба да биде ладен , а баклавата жешка или обратно ладна баклава,а жежок шербет и се остава да се впие шербетот во баклавата. 

Please follow and like us:

Leave a Reply

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Please wait...

Subscribe to our newsletter

Want to be notified when our article is published? Enter your email address and name below to be the first to know.

Enjoy this blog? Please spread the word :)